در مراسمات ازدواج کدام هزینه ها با داماد است کدام با عروس؟👰🤵

  • کدام هزینه ها در مراسم های ازدواج بر عهده عروس است کدام بر عهده داماد است؟ مخارج و هزینه های خواستگاری و بله برون و عقد و عروسی چگونه تقسیم شود؟

در مراسم های ازدواج و عروسی و جهیزیه چه مخارجی با داماد و چه مخارجی با عروس است؟

پروسه ازدواج یک پروسه طولانی در ایران محسوب می‌شود که شامل چندین مراسم از شروع آشنایی تا به خانه رفتن عروس داماد است مثل خواستگاری بله برون عقد حنابندان عروسی پاتختی بر غیره خیلی از خانواده ها نمی دانند که کدام یک از هزینه‌ها به عهده خانواده عروس است و کدام از اینها به عهده خانواده داماد است بنابراین ما طبق عرف و سنت تمام ایران به شما می‌گوییم که چه هزینه هایی به عهده عروس و چه هزینه هایی به عهده دار است اما در بعضی از شهرها و استانهای کشور و همینطور رسول سوم های مناطق قم مختلف ایران این فرهنگ کاوری رسم راس آنها با هم فرق دارد بنابراین اگر رسم و رسوم خاص ندارید می توانید از این راهنما استفاده کنید اولین مرحله در هر ازدواج خواستگاری است

 هزینه عروسی عقد بله برون عروس داماد

هزینه های خواستگاری:

پذیرایی جلسات خواستگاری به عهده ی خانواده ی عروس میباشد و خانواده ی داماد نیز به رسم ادب و احترام در هربار قرار ملاقاتی که برای خواستگاری دارند، سبد گل و شیرینی برای خانواده ی عروس هدیه میبرند.

هزینه های بله برون :

بله برون مراسمی است که پس از بله گرفتن از خانواده عروس برگزار میشود و بزرگان فامیل جمع میشوند و شرایط ازدواج و مهریه را در دفتر بله برون مینویسند و انگشتر نشون به دستان عروس میکنند.

در بله برون هزینه هایی که به عهده آقا داماد است شامل: انگشتر نشان، گل ، شیرینی ، کله قند، کیک بله برون، پارچه چادری یا شال سفید، دفتر بله برون و کلیه خرید هایی که تمایل دارید برای عروس خانوم خرید کنید. ( در بعضی اقوام رسم است که مانتو و شلوار و کفش و کیف و یا النگو و دستبند نیز میبرند )

در بله برون هزینه هایی که به عهده عروس خانوم است شامل : لباس بله برون عروس، پذیرایی،  فیلم بردار یا عکاس ( در صورت تمایل) ،دیزاین و گل آرایی منزل عروس ( در صورت تمایل )

هزینه عروسی عروس داماد بله برون عقد حنابندان

هزینه های جشن عقد

جشن عقد نیز پس از بله برون انجام میشود که میتواند در خانه و یا در محضر و یا در تالار برگزار شود، طبق توافق طرفین. هزینه هایی که در عقدکنان بر عهده عروس است شامل : ساعت داماد و حلقه ی داماد

در جشن عقد هزینه هایی که بر عهده آقا داماد است شامل: هزینه های آزمایشگاه ، سالن عقد و دفتر ثبت ازدواج، شیرینی ، زیرلفظی عروس، لباس عقد عروس، آرایشگاه عروس، ساعت عروس، حلقه ی عروس، کیک عقد، سرویس عروس، لوازم آرایش ، چمدان ، عطر ، لباس راحتی خانگی ، سشوار، بابلیس و اتو مو ، لباس مجلسی و پیراهن

هزینه های حنابندان

در گذشته یکی از رسوم قبل از شب عروسی ، حنابندان بود که عروس داماد در دستان یکدیگر حنا میگزاشتند و مراسم شادی و رقص برقرار بود. اما امرزه برای کم کردن هزینه های مراسم عروسی ، حنابندان نیز کمرنگ شده است. هزینه های به عهده ی داماد: ظرف حنا و تزییناتش، لباس حنابندان عروس، ارایشگاه عروس، خرید های عروسی و تزیینات آنها، هدیه های حنابندان

هزینه های به عهده عروس :پذیرایی جشن حنابندان، شام جشن در صورت تمایل دکوراسیون و تزیین محل جشن یا تالار

هزینه عروسی عروس داماد مخارج عقد

هزینه ها و مخارج جشن عروسی

در جشن عروسی که اصلی ترین مراسم هر ازدواجی است ، اکثر هزینه ها بر عهده داماد است اما عروس نیز هزینه هایی دارد.

هزینه های به عهده ی عروس در عروسی :

عروس نیز در مراسم عروسی برای داماد خرید میکند. که این خرید شامل: لباس خواب، لباس راحتی ، ادکلن، ست بهداشتی، مانند فوم و خمیر ریش تراش، افترشیو، ژل مو... کت و شلوار یا پارچه کت و شلواری، کفش و کمربند، ست حوله به عهده ی عروس خانوم میباشد. همچنین بعضیا رسم سینی نون و پنیر دارن برای ورود عروس داماد به منزل مشترکشان که آن نیز به عهده ی خانواده عروس میباشد.

جشن عروسی هزینه های به عهده ی داماد:

هزینه عروسی عروس داماد خرید عقد

جشن عروسی غالبا پر هزینه ترین جشن ازدواج میباشد که کلیه ی هزینه ها شامل: کلیه هزینه های تالار و پذیرایی از مهمانان ، لباس عروس، آرایشگاه عروس، آتلیه، دسته گل و ماشین عروس، تزیینات و دکوراسیون اعم از گل آرایی، شمع آرایی و تشریفات و... خرید های عروسی برای عروس سرویس طلا، کیک عروسی، هزينه گروه موسیقی ،گیفت های عروسی و .... به عهده ی داماد میباشد.

نکته : تمامی موارد گفته شد با توافق طرفین میتواند حذف شود و شما باید بنابر بودجه خود و رسم و رسوم خود عمل کنید.

اگر در منطقه یا شهر شما رسم و سنت خاصی وجود دارد اولویت با آن است و چیزهایی که در این پست گفته شد بنابر رسم کلی ایرانیان است .

با گران شدن تمامی مخارج و هزینه ها شما میتوانید ازدواج آسان را در پیش گیرید. بدین معنی که تمامی خرج های اضافی را حذف کرده  و یا از رسم و رسوماتی که با اجرای آن هزینه های اضافی به بار خواهد نشست بکاهید مانند حنابندان و پاتختی و ....

در مراسم های عروسی کدام هزینه ها با داماد است کدام با عروس؟
در مراسم های ازدواج کدام هزینه ها با داماد است کدام با عروس؟