اینجا جای تبلیغ شماست

 

جشن نامزدی بگیریم یا نه؟ هزینه و مخارج نامزدی با کیست

جشن نامزدی بگیریم یا نه؟ هزینه های جشن نامزدی با کیست؟ 💍✅

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بررسی هزینه های جشن نامزدی و مزایا و معایب این جشن

رسم و رسوم جشن نامزدی

جشن نامزدی یکی از رسم و رسومات ما ایرانی ها و برخی دیگر از کشور های جهان در ازدواج است. این مراسم اولین مرحله برای آشنایی رسمی زوجین با یکدیگر می باشد. تفاوت فرهنگ ها باعث شده است تا جشن نامزدی در مناطق مختلف کشور به صورت های گوناگونی انجام شود اما می توان به صورت کلی آن را به صورت یک جشن برای شروع تعهد زوجین به یکدیگر دانست. در برخی از مناطق ایران این تعهد ممکن است فقط به صورت عقد موقت یا رسمی باشد. در این صورت ممکن است مکان جشن نیز از قبل مشخص شده باشد یا اینکه جشن در سالن مکان عقد برگزار شود. اما در برخی از دیگر مناطق ایران جشن نامزدی فقط برای نشان گذاری زوجین به همدیگر می باشد. در این جشن هر کدام از زوجین یک حلقه را برای نشان به دست دیگری می اندازند تا زمان عقد رسمی بتوانند بیشتر با هم آشنا شوند. البته در اصول و عقاید ما ایرانی ها حتی اگر صیغه ی رسمی در جشن نامزدی خوانده شود به این معنا نیست که زوجین می توانند هرگونه ارتباطی با همدیگر داشته باشند  باید تا شب عروسی تمامی ارتباطات به صورت کنترل شده باشد. در واقع جشن نامزدی برای آشنایی هر چه بیشتر زوجین با اخلاق و روحیات یکدیگر است و نشان می دهد که فرد با توجه به تعهدی که به طرف مقابل  خود دارد می تواند در منزل آن ها رفت و آمد داشته باشد.

جشن نامزدی بگیریم یا نه ؟ هزینه و مخارج مراسم نامزدی با کیست

هزینه های جشن نامزدی

اما مهم ترین بحثی که در این جشن می توان به آن پرداخت هزینه های نامزدی می باشد. شاید در نگاه اول با توجه به اهمیت کمتر جشن نامزدی نسبت به عروسی می توان گفت که هزینه های این جشن بسیار کم تر است. هر چند که امروزه با چشم و هم چشمی های عجیب بین خانواد ها و بالا رفتن توقعات آن ها مشاهده می شود که هزینه های بیجای و غیرضروری بسیاری برای جشن نامزدی نیز می شود. به طور کلی و تقریباً در تمامی نقاط کشور هزینه های جشن نامزدی به عهده ی خانواده ی عروس می باشد. البته این در صورتی است که جشن نامزدی به عنوان یک جشن عقد نیز شناخته شود این هزینه ها بر عهده ی خانواده ی عروس است اما اگر بخواهند جشنی بگیرند که فقط جهت ایجاد آشنایی و تعهد بین طرفین باشد هزینه های آن بر عهده ی خانواده ی داماد است. این نوع از جشنات در بسیاری از شهرستان های کشورمان رواج دارد.

مزایا و معایب جشن نامزدی

جشن نامزدی به عنوان یک رسم پسندیده برای ازدواج مزایای زیادی را به دنبال دارد. از مهم ترین مزایای آن می توان به آشنا شدن خانواده ها و فامیل های دور و نزدیک با همدیگر اشاره نمود. از نظر معایب نیز می توان تنها عیب آن را که امروزه بیشتر می توان مشاهده نمود به تشریفات بیش از حد برای برگزاری این جشن اشاره نمود که باعث می شود تا هزینه های هنگفتی بر گردن خانواده ها تحمیل شود. تشریفات جشن نامزدی می تواند با توجه به مکان برگزاری آن متفاوت باشد. اگر این جشن در منزل برگزار شود معمولا تشریفات آن کمتر بوده و تهیه آن نیز آسان تر است اما جشن نامزدی در مکان های مختلفی مانند تالار و باغ ها برگزار می شود باعث می شود تا هزینه های زیادی برای تشریفات جشن نامزدی پرداخت شود. توقعات بیجای خانواده ها باعث شده است تا لذت معنوی جشن نامزدی بسیار کمتر از قبل شود و بیشتر از همه ی این ها نوع پذیرایی و تشریفات آن به چشم بیاید. برگزاری یک جشن ساده می تواند باعث شود تا علاوه بر حذف هزینه های اضافی، خانواده ها را بهتر و بیشتر با ظرفیت ها و امکانات مختلف همدیگر آشنا نماید.

گرفتن جشن و مراسم نامزدی - لباس نامزدی

آداب و رسوم مراسم نامزدی

مراسم جشن نامزدی نیز مثل تمام مراسم ها نیاز به برنامه ریزی دارد، مانند تعیین زمان برگزاری مراسم و نحوه پذیرایی و غیره را در بر دارد. به عنوان مثال تعیین زمان مراسم نامزدی رسم و رسوم خود را دارد و بستگی به نوع سنت و تصمیم افراد یا خانواده ها وجود دارد. بعضی از خانواده تمایل دارند که پس از آشنایی دختر و پسر مراسم نامزدی را برگزار کنند و خانواده های دو طرف باهم بیشتر آشنا بشوند و بیشتر رفت و آمد کنند ، اما بعضی دیگر از خانواده ها دوست دارند که دخترو پسر بعد از مدتی که کار های خود را کردند مانند تهیه مسکن و درس خواندن، مراسم نامزدی را برگزار کنند . تعییین مراسم نامزدی در کشور های مختلف متفاوت است بخصوص در کشورهای مذهبی بسیار رایج شده است که در عید های مذهبی این مراسم برگزار شود به این دلیل که افراد اعتقاد دارند این روز ها خوش یمن می باشند. حتی در شهرهای ایران نیز متفاوت است.


مراسم نامزدی به عهده کیست ؟

در کشور پهناور ما اقوام و سنت های  زیادی وجود دارد که اکثر آنها درباره هزینه مراسم نامزدی یک چیز را به رسمیت می شناسند که برگزاری مراسم نامزدی برعهده خانواده عروس می باشد. در خانواده های کشور ما معمولا خانواده دختر هزینه مراسم نامزدی را بر عهده می کشد. این کار در شهر های بزرگ نیز اتفاق می افتد مثلا در تهران خانواده عروس موظف است جشن نامزدی را برای دخترو پسر برگزار کند. خانواده داماد نیز وظیفه کوچکی دارد که باید تهیه گل و کیک مراسم نامزدی را بر عهده داشته باشد. در بعضی از شهر های دیگر مراسم عروسی در خانه برگزار می شود در این حالت خانواده عروس فقط موظف است که مکانی را به این منظور تهیه کند و خانواده داماد بقیه کارها را به عهده دارند مانند تهیه شیرینی و میوه و شام وغیره. همانطور که گفته شد در کشور ما اقوام زیادی وجود دارد که هر کدام رسم خود را دارند برخی از اقوام بر این باورند که هر کدام از خانواده ها برای فرزند خود مراسم نامزدی جداگانه ای بگیرند . این کارها را در مراسم خواستگاری و بله برون ذکر و در مورد آن بحث و تصمیم گیری می کنند .


محل برگزاری مراسم نامزدی

خانه و باغ و تالار و یا حتی پارکینگ های منازل و یا رستوران ها از گزینه هایی می باشند که می تواند محل برگزاری مراسم نامزدی باشد. برخی از افراد بدلیل کمبود بودجه مراسمی کم هزینه برای برگزاری جشن نامزدی تدارک می بینند و مراسم خود را برپا می کنند و به پایان می رسانند. اما هستند افرادی که می خواهند مراسم نامزدی مفصلی را بگیرند که برای اینکار ما به آنها پیشنهاد می کنیم که به تشریفات مجالس مراجعه کنند تا هزینه ای که می خواهد خرج کنند به بهترین صورت جلوه کند.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
Rate this post:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

معرفی رنگل

رنگل - مجله خانم ها

مجله رنگل ، جامع ترین مجله عروسی است و همچنین دربردارنده موضوعاتی همچون خانه داری، آشپزی، خیاطی و... می باشد. مطالب رنگل را دنبال کنید.